USPJEH KADETA NA PRVENSTVU EUROPE Predsjednik Bono Bošnjak zatvorio EP u Sarajevu, a svaka europska medalja za Hrvatsku je pravi pothvat

USPJEH KADETA NA PRVENSTVU EUROPE Predsjednik Bono Bošnjak zatvorio EP u Sarajevu, a svaka europska medalja za Hrvatsku je pravi pothvat

Finalnim borbama u 13 ženskih i 16 muških kategorija završeno je u Sarajevu Europsko prvenstvo za kadetkinje i kadete (rođeni 2007. i 2008. godine) koje je okupilo budućnost europskog boksa, više od 270 najboljih iz 25 država.

Čast da ispred Europske boksačke federacije službeno zatvori Europsko prvenstvo u sportskoj dvorani Lukovica dobio je predsjednik Hrvatskog boksačkog saveza Bono Bošnjak koji je bio izaslanik predsjednika EUBC-a Franca Fancinellija i na svečanom otvaranju EP-a.

Hrvatskom boksu ukazana je i čast što je Europsko prvenstvo ispred EUBC-a vodio u funkciji tehničkog delegata Marko Marović, glavni tajnik HBS-a.

Hrvatska se iz Sarajeva vraća s dvije brončane medalje: Bernard Grgić (Nokaut Zagreb) u kategoriji do 60 kg i Ivan Nekić (Ares Zadar) do 63 kg zbog kojih se vijorila i hrvatska zastava na svečanom proglašenju najboljih.

Time je gotovo izjednačen rezultat s kadetskog EP-a 2019. godine u Tbilisiju kada su Mateo Pejić i Lovro Pavčec osvojili dvije srebrne medalje, a obojica su ih ove godine potvrdili brončanim odličjima na Europskom juniorskom prvenstvu u Gruziji.

Svaka europska medalja za hrvatski boks u mlađim dobnim skupinama zapravo je pravi pothvat s obzirom na uvjete u kojima rade naši boksački klubovi. Sve objašnjava primjer zadarskog BK Aresa za kojeg je Nekić osvojio prvu europsku medalju u povijesti, a iz istog kluba, koji je najuspješniji u Hrvatskoj boksačkoj ligi mladih, dolazi i izbornik kadetske reprezentacija Nikola Marketin koji kaže:

“S mladima godinu i pol dana radimo na poligonu bez osnovnih rekvizita, ringa i boksačkih vreća, bez dvorane. Vjerujemo da ćemo uskoro dobiti prostor u kojem ćemo moći normalno trenirati, organizirati turnire i međunarodne kampove za izobrazbu mladih boksača.”

Posljedica neadekvatnih uvjeta je i neiskustvo naših mladih boksača – izbornik Marketin prisnažit će to usporedbom da su se naši kadeti borili sa suparnicima koji iza sebe već imaju po 85 mečeva u karijeri, a među našima tek rijetki imaju do petnaestak natjecateljskih dvoboja. Marketin je rekao:

“Iskustvo u ringu je najbitnije. Odraditi kvalitetne mečeve s Ukrajincima, Rusima i Turcima na europskoj razini samo je potvrda da imamo budućnost, jer uvjeti u kojima oni rade su neusporedivi s našim uvjetima treniranja, koji su katastrofalni. Osvojiti medalje u takvoj konkurenciji s obzirom na sve to pravo je čudo”, jasan je Marketin, diplomirani kineziolog i zapovjednik/instruktor u Intervetnoj policiji MUP-a RH.

Hrvatska reprezentacija je u Sarajevu nastupila sa 13 najperspektivnijih kadeta kojima su to bila prva međunarodna iskustva i vatreno krštenje u najkvalitetnijoj europskoj konkurenciji.

Odlaskom na EP nagrađeni su za predanost i marljivi rad u teškim pandemijskim okolnostima u kojima su sve mlađe dobne skupine sportaša bile uskraćene za normalni ritam treniranja i natjecanja.

Hrvatski kadeti izborili su pet četvrtfinala i dva polufinala s dvije medalje što nas svrstava na 14. mjesto među 25 zemalja na Europskom prvenstvu i među 19 država koje su mogu pohvaliti s osvajačima odličja.

Gledajući samo mušku konkurenciju u kojoj smo imali predstavnike, Hrvatska je na odličnom 10. mjestu u kadetskom uzrastu u Europi!

To je očito i objektivni pokazatelj odnosa snaga u europskom boksu – Nikolina Ćaćić i Luka Plantić rezultatima na Olimpijskim igrama u Tokiju također su svrstali Hrvatsku među 15 najuspješnijih europskih država.

Znakovito je da u Sarajevu nismo imali nijednu kadetkinju koja bi zadovoljila standarde za Europsko prvenstvo i uvjeti rada s mladim djevojkama u ženskom boksu svakako su problem na koji će se također morati usmjeriti pažnja u sljedećem periodu.

Europsko kadetsko prvenstvo proteklo je u potpunoj dominaciji ruske škole boksa – mladi Rusi osvojili su 19 zlatnih medalja (od 29 mogućih), a nastupili su u 12 finala u 16 muških kategorija i u 12 ženskih finala u 13 kategorija! Ukupno su osvojili 28 kadetskih odličja!

U snagu i izvježbanost ruskih predstavnika, kasnijih europskih prvaka, uvjerili su se i naši mladići – Ivan Nekić poražen je od ruskog borca u polufinalu, a Andrija Dominković (Nokaut) u teškoj kategoriji do 80 kg u četvrtfinalu.

Svaka pobjeda nad ruskim predstavnikom bila je za ostale europske kadete i kadetkinje zapravo uspjeh za sebe i vrijedan divljenja.

Uz Rusiju, dominirali su i Ukrajinci s ukupno 23 medalje (3 zlatne za kadete i 4 zlatne za kadetiknje), te Armenci sa 10 europskih odličja (dva zlata u muškoj konkurenciji).

Evo kompletne tablice medalja na EP-u u Sarajevu:

 

Naši mladi reprezentativci za nastup i način kako su predstavljali hrvatski boks u Sarajevu zaslužuju samo čestitke, borili su se maksimalno ambiciozno i srčano i za pravi momčadski duh i stvoreno zajedništvo sve čestitke zaslužuje i stručno vodstvo izbornika Nikole Marketina, trenera Morisa Tankovića i Yousufa Hasana, te seniorskog izbornika Kristijana Hodaka.

Kako je naglasio izbornik Marketin, za ovu talentiranu generaciju to je tek početak boksačkog i sportskog puta. Osjetili su veliku scenu, a konkretniji rezultati planskog, studioznog rada i praćenja moći će se vidjeti u kasnijim kategorijama, u juniorskoj i među mlađim seniorima, te naravno kad stasaju i kroče kao kvalitetni, kompletni boksači u seniorski ring.

Predsjednik HBS-a Bono Bošnjak dodijelio je i medalje u kategoriji do 60 kg i našem Bernardu Grgiću

Najnovije vijesti

Pretraživanje