TRI MEDALJE IZ GRUZIJE Zoran Kralj ml.: Ponosni smo na sve naše juniore, europska odličja kruna su napora i truda svih zajedno

Hrvatska juniorska reprezentacija zaključila je nastup na Europskom prvenstvu koje završava u nedjelju, 11. srpnja u Tbilisiju finalnim borbama.

Pod vodstvom izbornika Zorana Kralja ml., trenera Yousefa Hasana i Veselina Lakičevića hrvatska selekcija kući ponosno donosi tri medalje – bronce Nike Lopac (kategorija do 80 kg), Matea Pejića (do 80 kg) i Lovre Pavčeca (+ 80 kg), uz još jedno četvrtfinale i plasman od 5. do 8. mjesta Brune Bačaca (do 48 kg). Hrvatski trio bit će u nedjeljnoj velikoj završnici na pobjedničkim postoljima, a reprezentacija se vraća u Zagreb u ponedjeljak, 12. srpnja u 19.20 sati letom preko Istanbula.

To je lijep uspjeh za sve čestitke, realno i preko očekivanja s obzirom da se naši juniori (rođeni 2005. i 2006. godine) zbog pandemijske situacije i epidemioloških mjera nisu mogli adekvatno i kontinuirano spremati i skupiti dovoljan broj pripremnih mečeva za Europsko prvenstvo. Hrvatski boksački savez omogućio je da na put u Tbilisiji putuje čak desetoro predstavnika, svi najbolji koje Hrvatska ima u juniorskoj kategoriji.

Tri hrvatske medalje uoči odlaska u Gruziju priželjkivao je i prognozirao izbornik Zoran Kralj ml. koji na kraju ocjenjuje:

“Tri medalje su kruna i nagrada za sve. Vjerovali smo da Mateo Pejić i Lovro Pavčec imaju najviše izgleda jer su već bili kadetski viceprvaci Europe prije dvije godine, kao i da Nika Lopac može do odličja što se obistinilo. Potajno smo se nadali još jednoj-dvije medalje, možda i finalu, ali nije se poklopio ždrijeb i neophodna sreća koja se mora imati na velikim natjecanjima. Naši dečki odmjeravali su se s najboljim europskim juniorima, redom iz boksačkih velesila i može im se apsolutno čestitati na onome što su pružili i kako su se borili na Europskom prvenstvu. Pogotovo kad znamo kakve su neredovite treninge i probleme zbog pandemije imali sportaši u tim kategorijama”, kaže Kralj.

Juniorski izbornik posebno je želio naglasiti još jedan važan detalj u toj dobnoj kategoriji:

“Ponašanjem i odnosom prema reprezentaciji juniori nisu oduševili samo nas trenere, nego su pobrali simpatije svih, posebno naših domaćina Gruzijaca od kojih su nam neki stalno bili na usluzi. Čestitam njihovim klubovima i trenerima što podižu takve sjajne mlade sportaše. Bili smo prava momčad, zajedno su navijali i zdušno bodrili jedni druge, pa su nam i rekli da smo najbolja navijačka skupina među svim reprezentacijama. Osjetili su svi s kakvim su se srcem i emocijama borili za Hrvatsku i pružili maksimum u borilištu”, s razlogom je ponosan Zoran Kralj ml.

To su pokazali i Lovro Pavčec u polufinalu koji se do kraja junački nosio s ukrajinskim dvometrašom neuobičajeno visokim i razvijenim za tu dob, kao i Mateo Pejić koji se ratnički potukao s opasnim rumunjskim nokauterom. Oduševila je i Nika Lopac, čvrsta Senjanka za koju s pravom vrijedi “čuvaj se senjske ruke” i koja se kao lavica borila u meču sa snažnom Ukrajinkom. Sve su to bili protivnici iz klase s kojom se naši juniori dosad nisu imali prilike sučeliti.

“Vrijednost dolaska svih naših devet juniora i juniorke Lopac je i u tome što su izvan mečeva imali prilike na treninzima u Tbilisiju sparingirati s kvalitetnim europskim juniorima. Odradili su po 12-13 sparinga na visokoj razini. Nika Lopac, na primjer, u Hrvatskoj nema nijednu suparnicu s kojom bi mogla vježbati. I to je naš dobitak, uvjeren sam da će nastup u Gruziji biti veliki poticaj svima za uspješan nastavak karijera i da ćemo za koju godinu od njih dobiti kvalitetne seniore, nasljednike Plantića, Miluna, Nikoline Ćaćić i tako redom”, zaključio je izbornik Kralj.

Nika Lopac, Lovro Pavčec i Mateo Pejić, sve redom juniorski teškaši vraćaju se s tri medalje, Bruno Bačac s petim do osmim mjestom do 48 kg, a od ostalih nitko nema razloga biti razočaran jer su u Tbilisiju na najvećoj sceni dali maksimum i boksali svoje najjače mečeve dosad, bez obzira što su zaustavljeni u osmini finala EP-a: Ivan Mikulić (50 kg), Marko Vučković (54 kg), Luka Jerković (57 kg), Ante Milković (63 kg), Mauro Kelenc (66 kg) i Anthony Mirković (75 kg).