SRETNO, MLADI BOKSAČI! Hrvatska kadetska reprezentacija pod vodstvom Nikole Marketina krenula na Europsko prvenstvo u Sarajevu

Hrvatska kadetska reprezentacija okupila se u Sesvetama i putuje u Sarajevo na Europsko prvenstvo od 10. do 21. kolovoza 2021.

Mladi hrvatski boksači (rođeni 2007. i 2008. godine) prije polaska za Sarajevo u Zagrebu će još obaviti covid testiranja što je uvjet za sudjelovanje na natjecanju koje će okupiti najveće boksačke talente Europe.

Za Europsko kadetsko prvenstvo u Sarajevu prijavilo se 25 zemalja i ukupno 289 mladih boksačica i boksača!

Naših 13 predstavnika borit će se među 209 kadeta u 16 kategorija, a nastupit će i 80 mladih boksačica u 13 ženskih kategorija.

Budući da u prošloj pandemijskoj godini europsko kadetsko prvenstvo nije moglo biti održano, za naše mladiće, kao i za veliku većinu svih natjecatelja, to će biti prvi izlazak na najveću međunarodnu scenu, a broj prijavljenih natjecatelja i država garantira da će se u Sarajevu uistinu predstaviti budućnost europskog boksa, svi najbolji od kojih se očekuje da u perspektivi nose nacionalne reprezentacije.

S tom postavkom najbolje hrvatske kadete, praktički kompletnu reprezentaciju u 13 težinskih kategorija, okupio je i izbornik Nikola Marketin:

“Mladići za Sarajevo dio su sveobuhvatnog projekta Hrvatskog boksačkog saveza, selekcionirani kao najperspektivniji mladi boksači od kojih očekujemo da jednog dana postanu kvalitetni seniorski reprezentativci. Ne postavljamo im nikakva očekivanja u Sarajevu što se tiče medalja, želimo da se oprobaju u najjačoj međunarodnoj konkurenciji, pokažu najviše što mogu i da vidimo kako napreduju i skupljaju iskustvo. To je početak njihovog sportskog puta i stvaranja respektabilnih boksača međunarodne razine u seniorskoj konkurenciji”, kaže Marketin.

Izbornik Nikola Marketin, vrlo studiozan i temeljit, diplomirani kineziolog i policijski zapovjednik (instruktor u Interventnoj policiji u Zadru), potencira marljiv rad i disciplinu i već je s ovom generacijom održao nekoliko okupljanja, a uoči Sarajevo nedavno su ponovo imali i zajedničke pripreme u Mrkoplju.

To je također jedan od Marketinovih postulata – želi od mladih boksača stvoriti pravu momčad, razvijati zajedništvo i osjećaj pripadnosti nacionalnom dresu koji će ih motivirati za napredak u boksačkoj karijeri.

Iskustvo s najvećih prvenstava i turnira u mlađim dobnim skupinama pritom je neprocjenjivo i postavljen je plan da svi najperspektivniji i najkvalitetniji mladi boksači već do ulaska u seniorski ring skupe 100 natjecateljskih mečeva.

Izbornik Nikola Marketin sa suradnicima – pomoćnikom Morisom Tankovićem, trenerom u juniorskoj reprezentaciji Yousufom Hasanom uz seniorskog izbornika Kristijana Hodaka u Sarajevu će voditi 13 mladih hrvatskih boksača:

Kategorija do 40 kg: Dominik Raguž (Brod)

do 42 kg:                    David Kuhar (David Koprivnica)

do 46 kg:                    Lucas Mirković (Arena Pula)

do 48 kg:                    Mateo Bobaš (King Rijeka)

do 50 kg:                    Niko Dražina (Ares Zadar)

do 52 kg:                     Andrejas Baričević (Ares Zadar)

do 54 kg:                     Matija Berend (Ronin Križevci)

do 57 kg:                     Duje Kutleša (Rijeka)

do 60 kg:                    Bernard Grgić (Nokaut Zagreb)

do 63 kg:                     Ivan Nekić (Ares)

do 66 kg:                     Niko Goreta (Grom Split)

do 70 kg:                     Ivano Jakšić (Team Predator Rijeka)

do 80 kg:                     Andrija Dominković (Nokaut)

Uz vodstvo i 13 mladih boksača u reprezentaciji, u Sarajevu će biti i predsjednik Hrvatskog boksačkog saveza Bono Bošnjak koji će kao izaslanik predsjednika Europske boksačke federacije EUBC-a Franca Falcinellija otvoriti Europsko prvenstvo, glavni tajnik HBS-a Marko Marović kao tehnički delegat EP-a, te sudac Orhan Avdi.

Ždrijeb po kategorijama Europskog kadetskog prvenstva održat će se u srijedu, 11. kolovoza navečer, a borbe su na rasporedu od četvrtka, 12. kolovoza 2021.

Natjecanje će se odvijati u Sportskoj dvorani Lukovica u Sarajevu.

Na posljednjem kadetskom EP-u u Tbilisiju 2019. Hrvatska je osvojila dvije srebrne medalje – viceprvaci Europe postali su Mateo Pejić (Rijeka) i Lovro Pavčec (Nokaut), a sjajnu perspektivu obojica su potvrdili osvajanjem medalja ove godine na Juniorskom europskom prvenstvu, također u Tbilisiju.

Sretno našim najboljim mladim boksačima u Sarajevu, talentima koji su se već u ranoj dobi potpuno posvetili boksu i pred kojima je lijepa budućnost u ringu!