SPEKTAKL U ZAVRŠNICI 33. PRVENSTVA HRVATSKE ZA SENIORE, DOBILI SMO 10 NOVIH PRVAKA! Gabrijel Veočić slomio Damira Plantića za titulu i pehar najboljeg boksača PH, Marko Zeljko najbolji tehničar, Marko Milun u stilu Rockyja osmi put obranio tron, veliki povratak Marka Čalića!

U vrhunskim, dramatičnim i rijetko viđenim žestokim mečevima u finalima Prvenstva Hrvatske, u punom Boksačkom centru na Velesajmu, dobili smo u nedjelju 26. veljače 2023. deset novih državnih prvaka i dvije prvakinje!

Svi pratitelji boksa, stručnjaci i treneri također, slažu se da ne pamte ovako kvalitetno državno prvenstvo s toliko sjajnih mečeva u finalu, u sjajnom ambijentu, kao i u prijašnjim rundama, četvrtfinalima i polufinalima.

U finalima državnog prvenstva mogla se vidjeti sva raskoš i potencijal s kojim raspolaže hrvatski boks i koje jake adute ima za međunarodnu scenu.

Za najboljeg boksača Prvenstva Hrvatske proglašen je Gabrijel Veočić (BK Brod), a za najboljeg tehničara Marko Zeljko (BK Memento mori Zelina)!

Po dva muška naslova prvaka osvojili su boksači Leonarda, dva Rijeke i dva Pule, a po jedna titula ide u BK Memento mori Zelina, Titan Gym, Sveti Donat Zadar i BK Brod!

U bantam kategoriji do 57 kg titulu prvaka obranio je Nikola Horvat iz Leonarda. U finalu je u dramatičnom, neizvjesnom meču do posljednje sekunde, podijeljenom odlukom 3:2 pobijedio iskusnog Ilira Merđu (33), trenera u Agramu, koji se ponovo aktivirao za ovo prvenstvo, dobio prvu rundu 5:0, no Horvat je tempom i žestokim pritiskom do kraja uspio preokrenuti meč.

Neizvjestan meč do kraja bio je i finale u lakoj kategoriji do 60 kg – mladi pravosudni policajac iz Pule i  reprezentativac Patrik Licul podijeljenom odlukom 3:2 pobijedio je Luku Hrustića iz Leonarda Zagreb, premda je Hrustić posljednju rundu jednoglasno okrenuo na svoju stranu. Puljanin Licul (21) tako je obranio prošlogodišnji seniorski naslov prvaka.

Reprezentativac Matteo Komadina (BK Rijeka) obranio je titulu u poluvelter kategoriji do 63,5 kg protiv dobro poznatog suparnika, upornog i čvrstog Filipa Poturovića iz Nove Gradiške.  Delnički vatrogasac, glazbenik i bajker Komadina stekao je prednost u prvoj rundi, Poturović nije popuštao, nametnuo je otvorenu borbu i dobio drugu rundu, no rutinirani Komadina iskonotrolirao je treću rundu i jednoglasno slavi novo zlato, ukupno svoju šestu titulu seniorskog prvaka Hrvatske!

Iskusni Marko Zeljko (BK Memento mori Zelina) obranio je titulu prvaka do 67 kg protiv mladog ulaznog seniora Fabijana Tomkića (Nokaut). Zeljko je i u finalu demonstrirao svoj tehnički i kreativni boks, ples u ringu s raznovrsnim kombinacijama protiv znatno neiskusnijeg Tomkića – Zeljko je po osvajanju nove titule poručio da se svojim petnaestim nastupom i trinaest titula prvaka oprašta od državnih prvenstava!

Novi uspjeh Marka Zeljka tim je veći kada se zna da je lani imao tešku prometnu nesreću, operaciju i da su mu liječnici savjetovali da se ostavi boksa, ali se uporno vratio treninzima i pokazao raskošni talent i klasu na prvenstvu Hrvaske.

U polusrednjoj kategoriji do 71 kg na tron je kročio perspektvini Zadranin Petar Krešimir Knežević (Sv.Donat) koji trenira pod paskom Marija Preskara u Zagrebu. Devetnaestogodišnji Knežević (lanjski doprvak) sjajno je odboksao finale protiv neslomljivog, energičnog Splićanina Marijana Vujevića. Knežević je već u prvoj rundi napravio akciju za brojanje, to je ponovio i u drugoj i na kraju sigurno osvojio svoj prvi naslov državnog prvaka u seniorima.

Lanjski prvak u polusrednjoj kategoriji do 71 kg Noa Ježek (Titan Gym) vratio se u srednju do 75 kg (samo za državno prvenstvo) i u dva odlična meča osvojio zlato! U polufinalu je u trileru svladao bivšeg trostrukog prvaka Mladena Sobjeslavskog, a u finalu sve boljeg, mladog ulaznog seniora Gabrijela Debanića (Leona) jednoglasnom odlukom sudaca.

Meč najviše klase očekivao se i opravdao sva očekivanja u poluteškoj kategoriji – europski prvak U-22 Gabrijel Veočić protiv iskusnog i odlično pripremljenog Damira Plantića. Veočić je boksao na svojoj svjetskoj razini i apsolutno bio bolji od starijeg Plantića, a zadao mu je i ubitačne udarce za dva brojanja, a drugo u trećoj rundi označilo je i kraj meča – Veočić je pogodio snažnim aperkatom  u tijelo Plantića i naš iskusni reprezentativac i osvajač brojnih medalja više nije mogao nastaviti meč.

U lakoteškoj kategoriji do 86 kg Riječanin Matej Uremović je novi prvak, a Splićanin Nikica Radonić zbog temperature nije mogao boksati finale. Uremović je u polufinalu protiv Osječanina Rebolja pokazao da je u top-formi, zlato je osvojio bez završne borbe i žao mu je što u finalu nije mogao biti u top-izdanju.

U teškoj kategoriji do 92 kg u velikom stilu na scenu se vratio Puljanin Marko Čalić (36) koji je zadnji naslov u olimpijskom boksu osvojio prije sedam godina. Otad je skupio 14 profesionalnih pobjeda, a za novu titulu odboksao je vrhunsko finale protiv aktualnog prvaka Osječanina Marka Pratljačića. Stariji brat Pratljačić bio je u ozbiljnim problemima, u dva brojanja i Čalić je uvjerljivo novi prvak s opravdanim ambicijama da se u trećem pokušaju uspije kvalificirati i na Olimpijske igre u Parizu 2024. godine!

U superteškoj kategoriji +92 kg vidjeli smo filmski, antologijski meč sa superteškim razmjenama, uzletima i padovima kao u Rockyju, između osmorostrukog prvaka Marka Miluna (Leonardo) i hrabrog Splićanina Marijana Brnića iz Groma s pet međusobnih nokdauna.

Milun je već u prvoj rundi uzdrmao Brnića za brojanje i uvjerljivu prednost, no u drugoj rundi Milun je u svom stilu, otvorenog napadačkog garda uletio u Brnićev mlin – prvo brojanje u kojem je Milun posrnuo, a onda i drugo u kojem je Milun završio na podu. Prvak iz Leonarda se ekspresno oporavio i ponovo strašnom serijama uzdrmao Brnića, a onda i silovitim naletima u trećoj rundi Splićanina treći put prisilio na nokdaun. Milun je zasluženo ostao na tronu superteške kategorije, a šteta što zbog ozljede šake protiv ovako motiviranog i razornog Miluna nije mogao nastupiti Osječanin Luka Pratljačić.

Splitska reprezentativka Dea Bolanča iz trofejnog Pit Bulla u kategoriji do 57 kg osvojila je svoju drugu titulu pobijedivši u finalu sigurno, jednoglasnom odlukom borbenu Lidiju Tišlar iz samoborskog Stršljena. Splitski Pit Bull ukupno je osvojio četiri zlata i jedno srebro na Prvenstvu Hrvatske za seniorke i apsolutno dominira hrvatskim ženskim boksom pod vodstvom izbornika i trenera Ante Matasa i Marka Žaje.

Najbolja hrvatska seniorka Sara Beram (BK Petar Zrinski), brončana na Europskom prvenstvu 2022. u Budvi, potvrdila je status novom titulom u kategoriji do 63 kg – u finalu je izdominirala protiv Marije Tepeš iz Sesveta koja je pružila čvrst otpor neprikosnovenoj Sari.

Sara Beram proglašena je za najbolju tehničarku Prvenstva Hrvatske, a Dea Bolanča za najbolju boksačicu PH!