SLAVNI ROBERTO CAMMARELLE ODRŽAO PREDAVANJE HRVATSKIM TRENERIMA NA SEMINARU ZA LICENCIRANJE HBS-a Najtrofejniji talijanski sportaš našim trenerima govorio o svom trofejnom putu i na što bi posebno trebali obratiti pažnju u radu s mladim boksačima

SLAVNI ROBERTO CAMMARELLE ODRŽAO PREDAVANJE HRVATSKIM TRENERIMA NA SEMINARU ZA LICENCIRANJE HBS-a Najtrofejniji talijanski sportaš našim trenerima govorio o svom trofejnom putu i na što bi posebno trebali obratiti pažnju u radu s mladim boksačima

Legendarni Roberto Cammarelle (42), najtrofejniji talijanski sportaš i jedan od najvećih boksača u povijesti olimpijskog boksa, olimpijski i svjetski prvak, održao je na Zagrebačkom velesajmu predavanje našim trenerima na seminaru za licenciranje.

Proslavljeni Roberto Cammarelle kao direktor nacionalnih selekcija Italije vrlo je poticajno govorio o svom bogatom boksačkom putu, važnosti trenera i bitnim iskustvima u radu s mladim boksačima.

Roberto Cammarelle jednostavnim je riječima opisao svoju motivaciju zbog čega je uopće u ranoj mladosti izabrao boks za svoj sport i životno opredjeljenje i što ga je vodilo da najvećih uspjeha – olimpijskog zlata i trona na OI u Pekingu 2008., a osvojio je i olimpijsku broncu u Ateni 2004., te srebro na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine u superteškoj kategoriji (u finalu kontroverznom podijeljenom odlukom izgubio od Anthonyja Joshue koji je tada promoviran u najveću zvijezdu britanskog boksa).

Prva motivacija bila mu je da se dokaže starijem bratu boksaču, pa kasnije bude najbolji u svom klubu i državi, a na kraju i na svijetu, a dugo vremena imao je negativan skor s ruskim boksačima (Povetkin pogotovo!) što si je zadao kao cilj da ih mora pobijediti, pa je išao i kod psihologa da razbije “ruski kompleks”, a Talijani su angažirali i ruskog trenera.

Cammarelle je ikona talijanskog sporta i uopće najtrofejniji talijanski sportaš jer uz kolekciju olimpijskih medalja bio je dvostruki svjetski prvak uz još dvije bronce na svjetskim prvenstvima, te trostruki doprvak Europe i trostruki prvak Mediterana.

U trofejnoj karijeri boksao je (i pobjeđivao!) sve velike superteškaše koji su kasnije osvajali titule u profesionalnom boksu (Povetkin, Joshua, Zhang, Yoka itd… ), a među ostalima pobijedio je i našeg, tada mladog boksača u naletu Filipa Hrgovića na Svjetskom prvenstvu 2013. godine.

Ono što ga posebno izdvaja u galeriji velikana svjetskog boksa je što Cammarello ni na vrhuncu slave, uz sve bogate ponude nikad nije kročio u svijet “profesionalnog” boksa – prvenstveno zahvaljujući riješenom statusu vrhunskog sportaša u Italiji u kojoj je pripadnik Talijanske državne policije.

Roberto Cammarelle u svojim je stavovima blizak onome što je govorio naš najveći sportaš Mate Parlov – kako je zahtjevnije osvajati titule u olimpijskom boksu, nego što mu je kasnije bilo osvajati pojaseve u “profesionalnom” boksu. Vrhunski olimpijski boks nespojiv je s uvriježenim pojmom “amaterski” i Cammarelle ga također smatra vrhuncem boksačke vještine i umijeća.

Cammarelle je objasnio i kako je oduvijek, bez obzira što mu je u počecima uzor bio Mike Tyson, preferirao tehnički boks i uvijek je radio na usavršavanju vještine, tehnike i taktike, a to je preporučio i našim trenerima – intenzivni rad na temeljima boksa, počev od prvog pravila – kako vještinom izbjeći udarac i znanjem i tehnikom ublažiti udarac.

Posebno je naglasio i glavnu razliku kako rade treneri u Italiji kao jednoj od vodećih boksačkih velesila – mladi boksači ulaze kasnije u ring u prve natjecateljske mečeve, tek nakon velikog broja treninga i vježbanja kad su potpuno spremni, sazriju psihički i fizički, za iskušenja u borbi s protivnikom. Prerano slanje boksača u natjecateljski ring smatra se opasnim rizikom koji može ugroziti cijelu karijeru.

Predsjednik HBS-a Bono Bošnjak i predsjednik Nadzornog odbora Jurica Runtić, veliki osobni Cammarelleov prijatelj zahvaljujući kojem su već organizirane brojne akcije hrvatskih i talijanskih boksača, od zajedničkih priprema do reprezentativnih mečeva u Italiji i Hrvatskoj, uglednom gostu zahvalili su na dolasku i prigodnim darom – dresom hrvatske reprezentacije.

Uz Roberta Cammarellea vrlo korisna predavanja hrvatskim trenerima održali su prof.dr.sci. Saša Krstulović, član trenerskih komisija EUBC-a i IBA-e, te profesor na Kineziološkom fakultetu u Splitu i iskusni Žarko Mladin, predsjednik Sudačke komisije HBS-a.

Prof. dr. sci. Saša Krstulović hrvatskim trenerima ukazao je na važnost stalnog učenja i usavršavanja uz stalnu primjenu znanstvenih metoda i istraživanja u praktičnom radu i treniranju boksača. Održao je predavanje “Praktična primjena dosadašnjih istraživanja u boksu” u kojem je objasnio kako se znanstveni rezultati mogu primijeniti u svakodnevnom radu sa sportašima za poboljšanje treninga i napretka mladih boksača.

Doajen boksačkog suđenja i predsjednik Sudačke komisije HBS-a Žarko Mladin iz Splita trenerima je govorio detaljno o primjeni boksačkih pravila i sudačkom bodovanju.

Na kraju trenerskog seminara za licenciranje više od 130 hrvatskih trenera tajnim je glasovanjem izabralo boksačkog trenera 2022. godine u Hrvatskoj. Najveći broj glasova očekivano je dobio Pero Veočić (BK Brod), trener europskog prvaka U-22 Gabrijela Veočića s kojim je uz europsko zlato upisao impresivni zlatni niz od 25 pobjeda zaredom na domaćim i stranim ringovima, pritom promijenivši težinsku kategoriju u 2022. godini (iz srednje u polutešku koja se nalazi u olimpijskom programu).

Pero i Gabrijel Veočić veliki su iskorak u 2022. godini napravili i odlaskom na trotjedne pripreme na Kubu gdje su u spartanskim uvjetima trenirali s mladim reprezentativcima svjetske boksačke velesile.

Najnovije vijesti

Pretraživanje