REZIME NASTUPA HRVATA NA SP-u U BEOGRADU Šest pobjeda svrstalo Hrvatsku u prvu trećinu od 88 boksačkih nacija na Svjetskom prvenstvu, a među 15 europskih!

Nakon dvanaest dana borbi i ukupno 497 održanih mečeva u 13 težinskih kategorija završeno je u Beogradu 21. Svjetsko prvenstvo za seniore koje je okupilo rekordan broj 510 boksača iz 88 država.

Svjetsko prvenstvo u Beogradu ostat će zapamćeno i kao prvo na kojem su nositelji medalja od Svjetske boksačke federacije AIBA-e nagrađeni bogatim novčanim bonusima – novi prvaci svijeta i osvajači zlata sa po 100.000 dolara, finalisti i osvajači srebrnih medalja s po 50.000 dolara, a polufinalisti i nositelji brončanih odličja s po 25.000 dolara.

Ukupno je AIBA s novim predsjednikom Umarom Kremljevom osigurala nagradni fond od 2,6 milijuna dolara, za svaku od 13 kategorija po 200.000 dolara!

Medalje i novčane nagrade na kraju su otišle u 25 država, a najuspješniji su već po tradiciji bili predstavnici Kube – osvojili su tri zlatne i dvije brončane medalje.

Kazahstanci su također osvojili pet medalja (dva zlata, dva srebra i broncu), kao i predstavnici Rusije (borili su se pod oznakom Ruske boksačke federacije), ali sa samo jednim zlatom (u najtežoj superteškoj kategoriji), dva srebra i dvije bronce.

Boksači iz Sjedinjenih Američkih Država borili su se u četiri finala (dva zlata i dva srebra), a iznenađujuće – dva nova svjetska prvaka dolaze i iz Japana!

Po jednog svjetskog prvaka imaju još Azerbajdžan, Francuska i Ukrajina, a po jednog viceprvaka svijeta Tajvan, Armenija, Bjelorusija, Italija, Uzbekistan, Brazil i Turska.

Na tablici uspješnosti država na prvom mjestu je s omjerom boksača koji su ih predstavljali i postignutih pobjeda najuspješniji Kazahstan čijih je 13 boksača u svih 13 kategorija upisalo čak 35 pobjeda u ukupno 46 borbi!

Kubanci su drugi – osam boksača izborilo je 27 pobjeda (a samo pet poraza u 32 nastupa na Svjetskom prvenstvu!).

Amerikanci su treći najuspješniji, a njihovih 9 boksača upisalo je 26 pobjeda uz samo 7 poraza!

Rusi su ukupno četvrti, imali su 13 boksača u svih 13 kategorija koji su postigli 29 pobjeda, ali i 12 poraza!

Hrvatska nije među nositeljima medalja, a imali smo jednog četvrtfinalistu, najmlađeg u reprezentaciji Gabrijela Veočića koji je u srednjoj kategoriji izborio tri pobjede i jedan poraz od svjetskog prvaka Kubanca Hernandeza.

Ukupno je Hrvatska na 27. mjestu od 88 zemalja i naših najboljih 10 boksača ostvarilo je omjer od 6 pobjeda u 16 mečeva (3 pobjede Gabrijel Veočić, po jedna Matteo Komadina, Luka Plantić i Damir Plantić).

Tih šest pobjeda svrstalo nas je u prvu trećinu boksačkih nacija na Svjetskom prvenstvu, a samo nas je jedna pobjeda dijelila od Bugarske i Meksika koji su upisali po 7 pobjeda. Šest pobjeda ostvarili su i boksači Škotske, ali oni su u Beograd poslali manje predstavnika (šestoricu).

Ako izdvojimo samo Europu, članice Europske boksačke konfederacije koja je bila najbrojnija sa 246 boksača iz 38 zemalja, Hrvatska je ponovo među prvih 15 europskih boksačkih nacija (četrnaesti u Europi!) što je gotovo istovjetno učinku na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Tokiju gdje su nas svrstali rezultati Luke Plantića i Nikoline Ćaćić.

Iza Hrvatske ostale su i višestruko brojnije, te države u kojima se znatno veća ulaganja u sport i boks – Engleska, Njemačka, Mađarska, Norveška, Irska, Finska, Poljska, Moldavija, Litva…

Pritom treba naglasiti da je Hrvatska među rijetkim reprezentacijama čije boje nisu branili naturalizirani boksači, kao što su primjeri ruskih boksača u nacionalnom timu Srbije ili Kubanaca koji nastupaju po cijelom svijetu, za Španjolsku, Bugarsku, Azerbajdžan itd…

Pojedinačno učinak naših 10 najboljih boksača izgleda ovako:

U kategoriji do 57 kg Filip Kolak 0-1 (prijavljena 44 boksača) izgubio je u 1/16 finala od bugarskog Kubanca Javiera Diaza Ibaneza prekidom u drugoj rundi. Bugarski Kubanac Ibanez bio je i svjetski prvak u mlađim seniorima, a na SP-u u Beogradu zaustavljen je u četvrtfinalu!

Do 60 kg Diego Mamić 0-1 (čak 51 boksač!) u 1. kolu izgubio je jednoglasnom odlukom sudaca protiv Kolumbijca Duvana Morena Zulete.

Do 63,5 kg Matteo Komadina 1-1 (44 boksača) u 1. kolu pobijedio je sa 4:1 Korejca Jongseunga Leeja, a u 1/8 finala izgubio jednoglasnom odlukom sudaca od Ukrajinca Denisa Pesotskija.

Do 67 kg  Antonio Tkalčić 0-1 (49 boksača) u 1/16 finala izgubio je prekidom u trećoj rundi od brazilskog olimpijca Wandersona de Oliveire, prvaka Južne Amerike koji je zaustavljen u četvrtfinalu.

Do 71 kg Filip Kolar 0-1 (47 boksača) izgubio je u 1/16 finala jednoglasnom odlukom protiv Norvežanina Dona Eminija.

Do 75 kg Gabrijel Veočić 3-1 (46 boksača) u 1. kolu pobijedio je sa 4:1 Meksikanca Hectora Martineza Aguirrea. U 1/16 finala sa 5:0 pobijedio je Lea Cvitanovića iz Bosne i Hercegovine. U 1/8 finala pobijedio je sa 4:1 Škota Sama Hickeya, juniorskog viceprvaka Europe! U 1/4 finala zaustavljen je sudačkom odlukom 5:0 od Kubanca Yoenlisa Martineza Hernandeza, novog svjetskog prvaka koji je dominantno u polufinalu pobijedio boksače iz Italije i Rusije!

Do 80 kg naš veliki adut, olimpijac Luka Plantić 1-1  (41 boksač u konkurenciji) u 1. kolu pobijedio je uvjerljivo 5:0 Slovenca Gregora Starašiniča. U 1/16 kontroverznom odlukom 3:2 izgubio je protiv Bjelorusa Alakseija Alfiorauja koji je osvojio srebrnu medalju izgubivši u finalu od Amerikanca Gonzalesa na isti način s kontroverznih 2:3, premda je Gonzales bio u dva nokdauna! Na Plantićev meč naša je reprezentacija uložila žalbu koja nije uvažena od Sudačke komisije AIBA-e.

Do 86 kg Damir Plantić 1-1 (ukupno 32 boksača) u 1. kolu pobijedio je 5:0 Gruzijca Artyoma Yordanyana. U osmini finala izgubio je jednoglasno od Belgijca Victora Schelstraetea koji je kasnije osvojio brončanu medalju.

Do 92 kg Toni Filipi 0-1 (38 boksača) u 1/16 finala izgubio je jednoglasno od Talijana Aziza Abbesa Mouhudiinea koji  je na kraju boksao u finalu protiv neprikosnovenog Kubanca La Cruza i osvojio srebrnu medalju. Filipiju je to već treći poraz od Talijana na velikoj sceni (gubio od njega 2017. u finalu Mediteranskih igara i finalu Europske unije).

U superteškoj kategoriji +92 kg još jedan naš veliki adut Marko Milun 0-1 (33 superteškaša u konkurenciji) u 1/16 finala izgubio je jednoglasnom odlukom protiv Turčina Berata Acara koji je zaustavljen u četvrtfinalu.

Iz kratke analize vidljivo je koliko ždrijeb nije bio naklonjen našim boksačima – pogotovo Gabrijelu Veočiću koji je s tri pobjede ostavio najbolji dojam, a u četvrtom meču za medalju ravnopravno se borio s novim svjetskim prvakom, te Luki i Damiru Plantiću i Toniju Filipiju koji su ispali od nositelja odličja.

Hrvatske boksače vodili su izbornik Kristijan Hodak, treneri Tomislav Bašić, Pero Veočić, Tomo Kadić, Vanja Kostel i Leonardo Pijetraj.

Hrvatska je imala i dva ugledna predstavnika na SP-u u Beogradu – supervizor i tehnički delegat natjecanja ispred AIBA-e bio je glavni tajnik HBS-a Marko Marović, a sudio je naš najbolji sudac Naim Ramaj.