POVRATAK HEROJA Ovo je boksačka rapsodija, uspjeh svih koji rade u hrvatskom boksu i idemo dalje, po olimpijske medalje u Tokio!

Ponosni hrvatski olimpijci Nikolina Ćaćić i Luka Plantić, uz trenere Franju Kristića i Tomislava Bašića, te Mariju Malenicu i Ante Matasa vratili su se iz Pariza s olimpijskih kvalifikacija.

U Zračnoj luci Franjo Tuđman dočekali su ih čelnici Hrvatskog boksačkog saveza: predsjednik Bono Bošnjak, dopredsjednik general Mladen Mikolčević, glavni tajnik Marko Marović, stručna tajnica Nikolina Jurić, glavni tajnik Zagrebačkog boksačkog saveza Hrvoje Balen, kao i njihovi najdraži – obitelji i brojni prijatelji iz Sesveta i Nikolininog kluba Omege Zagreb, uz brojne novinare, snimatelje i TV-ekipe.

Predsjednik HBS-a Bono Bošnjak istaknuo je u pozdravnoj čestitki:

“Zahvaljujem boksačima i boksačima, njihovim obiteljima, trenerima i klubovima na žrtvi i trudu kojeg su svi uložili u ovaj veliki pothvat. Samo oni, kao i svi mi u Hrvatskom boksačkom savezu, znaju koliko je moralo biti uloženo rada i odricanja da bi hrvatski boks imao predstavnike na Olimpijskim igrama i kako je trnovit put do olimpijskog ringa. Protekli je tjedan svakako ispisana povijest u godini u kojoj naš Savez slavi 100 godina postojanja. Povijesno zbog Nikoline kao prve Hrvatice na olimpijskom boksačkom turniru, a sjajan je domet i što je Hrvatska kao jedina država u okruženju nastavila kontinuitet pojavljivanja u boksu na olimpijskim igrama. Zato je to uspjeh cjelokupnog hrvatskog boksa, svih njegovih članova, kao i uspjeh za kompletni hrvatski sport i našu domovinu.”

Predsjednik Bošnjak zahvalio je medijima na sjajnom i profesionalnom praćenju uspjeha boksača, a dopredsjednik Saveza, general Mladen Mikolčević je rekao:

“Ovo je hrvatska boksačka rapsodija. Ovo je ujedno i točka na “i” velikog truda svih djelatnika Hrvatskog boksačkog saveza pa po vertikali do zadnjeg djelatnika u našoj obitelji, po svim klubovima. Boks je sport u kojem vladaju samo krv, znoj i suze. Boks je sport u kojem nema novca, kada pričamo o olimpijskom ili ‘amaterskom’ boksu, te smo stoga još sretniji i s ponosom dijelimo ovaj uspjeh s cijelom nacijom. A sad idemo i dalje, idemo do olimpijske medalje.”

Izbornik ženske reprezentacije i trener Marije Malenice, Ante Matas je rekao:

“Ponosni smo na Luku i na prvu Hrvaticu Nikolinu na Olimpijskim igrama, a isto tako ponosni smo na borbu Marije Malenice koja se protiv svjetske IBF prvakinje iz Francuske također upisala u povijest u meču u kojem je zadano 450 udaraca! To je rekord u ženskom boksu, borba kakva nikad nije viđena. Ponosni smo jer je i Marija dala maksimum, kao i Marko Milun koji u ždrijebu nije imao sreće s prvim nositeljom, Englezom Clarkeom. Nikolina se zove i prva osvajačica medalje u povijesti hrvatskog ženskog boksa. Nikolina Orlović (danas naturalizirana Njemica Nikki Adler, op. a.) je 2008. osvojila brončanu medalju na Europskom prvenstvu. Evo, sada imamo prvu olimpijku u povijesti i ponovo Nikolinu, koja je već donijela i europsku i svjetsku medalju u mlađim seniorkama. “

Nikolinin trener Franjo Kristić znalački vodi Nikolinu do svih najvećih uspjeha i rekao je:

“Prema dugoročnom planu, Nikolinu smo vidjeli na Olimpijskim igrama 2024. godine. Očito ona napreduje brže od plana, nije propustila veliku priliku koja joj se ukazala, borila se protiv Turkinje do zadnjeg atoma snage”.

Marija Malenica (32) u kategoriji 60 kg također se potrošila do krajnjih granica u rekordnom meču sa 450 udaraca u kojem su nijanse prevagnule u korist Francuskinje, a sad je još odlučnija:

“Nove Igre su za samo tri godine, odmah počinjem punim gasom. Taj cilj sam si zacrtala i ostvarit ću ga!”

Nikolina Ćaćić olimpijske snove dosanjala je sa samo 20 godina što daje posebnu težinu njenom uspjehu. Svjetska i europska prvakinja u mlađim seniorkama bez odmora, već 15. lipnja putuje na Europsko prvenstvo U-22 u Italiju:

“Treba mi što više mečeva za sticanje iskustva, pa ću nakon završetka Europskog prvenstva ostati u Italiji na sparinzima. Kad sam se plasirala na olimpijski turnir, jasno i da ću tamo ciljati na najviše, prema medalji.”

Trener Luke Plantića, Solinjanin Tomislav Bašić rekao je:

“Luka je već u Parizu trebao otići do kraja da ga suci nisu oštetili u polufinalu protiv prvog nositelja, Engleza Whittakera. Glavni cilj je ispunjen, sljedeći je da Luka u Tokiju bude u još boljoj spremi i formi. Glavninu treninga do Igara odradit ćemo u Solinu.”

I Luka Plantić (24) nije se zadovoljio “samo” plasmanom na OI i medaljom iz Pariza:

“Osvojio bih i sjajniju da me suci i moćni britanski lobi nisu zakinuli u polufinalu turnira. To me samo motivira da u Tokio dođem tako pripremljen da neću ovisiti o odlukama oko ringa, nego ću sve riješiti sam između konopaca.  Naravno  da se i iz Tokija želim vratiti s medaljom. “

Uz edmotivne čestitke i zahvale, u veseloj i opuštenoj atmosferi naši zlatni boksačice i boksači najavili su pred novinarskim mikrofonima da će uskoro dati povoda za nove slavljeničke dočeke – Nikolina se već sljedećeg tjedna bori na Europskom prvenstvu U-22 u Italiji, a s Lukom će u Tokiju jurišati po novi pothvat – olimpijsku medalju!