POTPISAN UGOVOR IZMEĐU HRVATSKOG BOKSAČKOG SAVEZA I SPLITSKO – DALMATINSKE ŽUPANIJE O PODIZANJU SPOMENIKA MATI PARLOVU! Veliki Zlatni Mate, izliven u bronci, bit će postavljen u Imotskom u proljeće 2024. godine!

Projekt podizanja spomenika Mati Parlova u njegovom rodnom kraju u Imotskoj krajini ušao je u završnu fazu.

Hrvatski boksački savez i Splitsko-dalmatinska županija potpisali su u petak, 15. prosinca 2023. godine ugovor o zajedničkoj suradnji u realizaciji postavljanja spomenika najvećem hrvatskom sportašu 20. stoljeća. Sredstva su osigurana, izrada kipa Mate Parlova u bronci, akademskog kipara Ante Jurkića je pri kraju i očekuje se postavljanje monumentalnog spomenika (s postoljem visine 3,5 m!) u proljeće 2024. godine.

Ugovor o zajedničkoj realizaciji spomenika Mati Parlovu potpisali su predsjednik Hrvatskog boksačkog saveza Bono Bošnjak, te ispred Splitsko-dalmatinske županije dr. sci. Davor Pavić, pročelnik Ureda župana splitskog-dalmatinskog Blaženka Bobana i Tomislav Đonlić, pročelnik Ureda za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport.

U dogovoru s Gradom Imotskim odredit će se najadekvatnija lokacija na kojoj će spomenik doći do izražaja kao nova znamenitost i jedan od najprepoznatljivijih simbola grada, baš kao što je Mate Parlov postao najpoznatiji Imoćanin u svijetu i najveći među brojnim sportskim velikanima rodom iz Imotske krajine (otuda su,  primjerice, legendarni nogometaši Ivan Gudelj i Zvonimir Boban ili zlatni olimpijac u vaterpolu Josip Pavić koji je također iz Ričica).

Mate Parlov rođen je 1948. godine u Splitu, a odrastao je i djetinjstvo proveo u Ričicama otkud su mu roditelji. U Imotskom je krenuo i pohađao niže razrede osnovne škole dok se obitelj nije preselila u Pulu gdje se posvetio boksu i potom u bogatoj karijeri osvojio sve što je bilo moguće: europsku, svjetsku i olimpijsku titulu, te prelaskom u profesionalni ring naslove europskog i svjetskog prvaka.

Postavljanjem spomenika u Imotskom, Mate Parlov se na određeni način vraća u svoj rodni kraj, svojim korijenima, na ponos cijeloj Imotskoj krajini i Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Akademski kipar Anto Jurkić autor je više od 300 spomenika koji oplemenjuju javne prostore u Hrvatskoj i svijetu (npr. Ivanu Pavlu II na Trsatu, blaženom Alojziju Stepincu, Franji Tuđmanu u Osijeku, Majci Tereziji itd…), a njegov kip Mate Parlova već je postavljen u Fažani gdje je legendarni sportaš živio.

Impresivni spomenik Mati Parlovu u bronci, u njegovoj klasičnoj pobjedničkoj pozi s kojom je trijumfalno završio 335 mečeva u karijeri (imao je tek 13 poraza u olimpijskom boksu na početku karijere, te samo tri u 29 profesionalnih mečeva protiv najjačih boksača svijeta u poluteškoj kategoriji.

Uopće ne treba sumnjati da će brojni poštovatelji Mate Parlova (1948.-2008.) iz svih zemalja u susjedstvu i cijelog svijeta, nakon travnja 2024. godine kad spomenik bude postavljen, pohrliti u Imotski kako bi se naklonili velikanu i slikali se za uspomenu, a i da će tri i pol metra veliki Mate Parlov pobuditi zanimanje među mlađom generacijom koja nije imala priliku i privilegij pratiti njegove mečeve i trijumfe.

Svim mladim boksačima i sportašima zlatni Mate Parlov, čiji će pobjednički lik izliven u bronci krasiti Imotski, može biti trajna inspiracija kako se s punom predanošću, neumornim radom i brušenjem svog talenta mogu ostvariti svi snovi i postići naizgled nedostižni ciljevi.

Upravo zbog tog neiscrpnog vrela talenata u ponosnoj Imotskoj krajini, gdje su ljudi oduvijek bili naučeni na žrtvovanje i mukotrpan rad, Hrvatski boksački savez i Splitsko-dalmatinska županija inicirat će i maksimalno poduprijeti osnivanje boksačkog kluba u Imotskom.