Boksači održali konferenciju za novinare pred SP

Od 24. rujna do 10. listopada u Bakuu će se održati 16. svjetsko prvenstvo u amaterskom boksu, koje će ujedno biti i kvalifikacije za Olimpijske igre 2012. u Londonu. Na prvenstvu će nastupiti rekordnih 728 boksača iz 132 zemalja, među kojima i petorica hrvatskih boksača

Hrvatske boje u Azerbajdžanu branit Borna Katalinić (69kg), Matej Dujić (75kg), Hrvoje Sep (81kg), Stjepan Vugdelija (91kg) i Filip Hrgović (+91kg).

‘Reprezentacija je spremna, mogli bi napraviti dobar rezultat. No, mnogo toga ovisi i o ždrijebu,’ kazao je izbornik boksačke reprezentacije Leonard Pijetraj na novinarskoj konferenciji u prostorijama Hrvatskog olimpijskog odbora.

Hrvatski izbornik je istaknuo kako bi za hrvatski boks bila velika stvar kada bi dvojica naših boksača izborila vizu za OI, ali i dodao:

‘No to ne znači da bi ja time bio zadovoljan, ja nikada nisam posve zadovoljan.’

Možda i najviše se očekuje od Filipa Hrgovića koji je sa samo 19 godina postao pobjednik prvog izdanja Svjetske boksačke lige. Uoči SP-a Svjetska boksačka federacija (AIBA) objavila je rang ljestvicu boksača po kategorijama, a Hrgović se među supeteškašima nalazi na osmom mjestu. Prvo mjesto u kategoriji Roberto Cammarelle.

‘Ne bojim se Cammarellea. Želim se boriti s najboljima i želim ih pobijediti,’ kazao je samouvjereno, te nastavio:

‘Želim biti svjetski prvak, no kako imam samo 19 godina zadovoljio bi se bilo kakvom medaljom na svjetskom prvenstvu.’

Hrgović je propustio ovogodišnje Europsko prvenstvo u Turskoj kako bi se što bolje pripremio za SP.

‘Bila je do dobra odluka. Bio sam iscrpljen nakon nastupa u Svjetskoj ligi. Odlično sam odradio pripreme i premda će ovo biti moje prvo seniorsko natjecanje imam velika očekivanja.’

Za člana boksačkog kluba Leonardo iz zagrebačke Dubrave Baku je već bio sretan grad. Prošle godine je u dvorani Hejdar Alijev osvojio zlatno odličje na svjetskom juniorskom prvenstvu.

Mnogo se očekuje i od Hrvoja Sepa koji je u lipnju ove godine osvojio broncu na Europskom prvenstvu u Ankari u poluteškoj kategorije (do 81 kg). Sep je postao tek šesti hrvatski boksač koji je od 1991. godine osvajao medalje na europskim prvenstvima.

‘Moj cilj je ostvariti što kvalitetniji rezultat. Još uvijek sam gladan medalja, no idem borbu po borbu,’ kazao je Sep.

SP u Bakuu će biti i kvalifikacije za OI u Londonu. U Azerbajdžanu će se dijeliti ukupno 92 karte za London, pet je podijeljeno kroz Svjetsku boksačku seriju, a još 140 će biti podijeljeno kroz kontinentalne kvalifikacije. U većini kategorija plasman na OI osigurava jedno od prvih osam mjesta, izuzev superteške i teške kategorije u kojoj London donosi jedno od prvih šest mjesta. Nakon SP-a europskim boksačima će ostati još jedna prilika za vađenje vize za OI.

Predsjednik Hrvatskog boksačkog saveza general Mladen Kruljac, koji je početkom rujna pušten iz pritvora nakon što je zajedno s još pet osoba osumnjičen za malverzacije sa zemljištem na području Sibinja, nije se pojavio na posljednjoj novinarskoj konferenciji uoči odlaska reprezentacije na SP. Međutim, članovi boksačke reprezentacije pružili su mu podršku noseći majice s natpisom ‘Kruljac heroj’.

‘Na ovaj način smo željeli pružiti podršku predsjedniku HBS-a za sve što je učinio za naš boks. Ne želimo se miješati u politiku, ovo je naša mala gesta podrške predsjedniku saveza,’ kazao je izbornik Pijetraj.
Hrvatski boksači na put kreću 23. rujna, dva dana kasnije je ždrijeb, a borbe kreću 26. rujna.